PRAWIDŁOWE CUMOWANIE ŁODZI: WSZYSTKO, CO MUSISZ WIEDZIEĆ


Liny cumownicze są niezbędne na każdej łodzi: są nie tylko elementarne dla bezpieczeństwa łodzi, ale także dla bezpieczeństwa pasażerów. Lina jest szczególnie przydatna do mocowania łodzi do molo lub do innych łodzi. Z pomocą liny cumowniczej Twoja łódź może w przyszłości pozostać spokojna i bezpieczna przy nabrzeżu. Dlatego każda łódź potrzebuje niezawodnych lin cumowniczych. Ale jakie typy lin cumowniczych istnieją i jakie są zalety i wady różnych typów?

Bestsellery

-50%
Zestaw 2 lin cumowniczych
Od 139,95 zł 280,00 zł
Od 149,95 zł

Dlaczego liny cumownicze są tak ważne?

Lina cumownicza jest specjalną liną używaną do mocowania łodzi do cumy. Bez liny cumowniczej po prostu nie można zacumować łodzi, więc może ona dryfować i uszkadzać inne jednostki. Lina cumownicza zapewnia więc bezpieczeństwo łodzi za każdym razem, gdy schodzisz na brzeg. Jednak lina cumownicza jest odpowiedzialna nie tylko za bezpieczeństwo łodzi, ale także za bezpieczeństwo pasażerów.

Jakie są różne rodzaje lin cumowniczych?

Zanim będziesz chciał zacumować swoją łódź, powinieneś najpierw zapoznać się z różnymi rodzajami lin cumowniczych. Zasadniczo istnieją trzy różne konstrukcje lin dla lin cumowniczych:

Skręcony powróz

Skręcony powróz charakteryzuje się tym, że dwa lub więcej włókien liny są skręcone wokół siebie. Z tego powodu jest również określany jako "skręcony powróz". Ten rodzaj sznura ma wiele zalet: jest tani w zakupie, szczególnie elastyczny i może być łatwo łączony. Wady wynikają z faktu, że skręcone sznury mogą tworzyć zagięcia po pewnym czasie i są również bardzo rozciągliwe.

Plecionka kwadratowa

Kwadratowy oplot znany jest również jako "kwadratowa linka". Głównymi zaletami kwadratowego oplotu są jego wysoka elastyczność i giętkość. Sznurek ten można również dobrze układać bez zacinania się i zaczepiania. Jednakże częstą wadą kwadratowego oplotu jest to, że ma on tendencję do ciągnięcia nici.

Splot rdzeniowo-powłokowy

Oplot rdzeniowo-powłokowy jest uważany za solidną i jednocześnie elastyczną konstrukcję sznurka. Jednak rozciągliwość zawsze zależy od materiału, ale jest to zwykle mniej wyraźne niż w przypadku oplotów kwadratowych.

Liny cumownicze

Od 89,95 zł

Polipropylenowe liny cumownicze

Polipropylen jest najlżejszym włóknem tekstylnym ze wszystkich materiałów. Ponieważ praktycznie nie wchłania wody i jest wyporny, jest mniej narażony na złapanie przez śrubę napędową łodzi podczas manewrowania w porcie. Ponadto materiał ten jest bardzo odporny na działanie środków chemicznych. Wady wynikają z jego mniejszej odporności na promieniowanie UV i skłonności do pękania. Ponadto materiał jest mniej odporny na ścieranie i nie tak trwały jak inne liny cumownicze. Jeśli szukasz wypornych lin cumowniczych, z góry zamawiasz je o większej średnicy (niż faktycznie są potrzebne) i używasz ich tylko na zabezpieczonych cumach, to lina cumownicza z polipropylenu jest właściwym wyborem.

 

Liny cumownicze wykonane z poliamidu

Liny cumownicze wykonane z poliamidu oferują do dziesięciu procent więcej rozciągliwości w porównaniu z poliestrem i dlatego są bardzo elastyczne. Liny wykonane z tego materiału są uważane za najbardziej rozciągliwe spośród wszystkich lin cumowniczych. Ponieważ poliamid wchłania dużo wody, dawniej szybko stawał się sztywny i przez to niemożliwy do opanowania. W międzyczasie jednak liny poliamidowe zostały zoptymalizowane.


Liny cumownicze na metry

Od 9,95 zł (9,95 zł / )
Od 9,95 zł (9,95 zł / )
Od 6,00 zł (9,95 zł / )

Prawidłowe cumowanie łodzi: Jak bezpiecznie mocuje się liny cumownicze do nabrzeża?

Po bezpiecznym zacumowaniu statku, jest on przypięty do brzegu jedną lub kilkoma linami dziobowymi, linami rufowymi, zworami dziobowymi i rufowymi, w zależności od wielkości. W żeglarstwie rekreacyjnym lina cumownicza jest przymocowana do knagi na burcie statku, a grube liny cumownicze łodzi są przymocowane do pierścieni lub pachołków obok.

Zubehör für Festmacher

Od 79,95 zł

Jak dbać o liny cumownicze?

Przy odpowiedniej pielęgnacji liny cumownicze łodzi pozostaną miękkie i elastyczne przez długi czas. Wszystko, czego do tego potrzebujesz, to pojemnik z ciepłą wodą i łagodny detergent.

Włóż linę cumowniczą do mieszaniny wody i łagodnego detergentu i ugniataj ją rękami. Gdy z linki wypływa niewiele lub nie ma żadnych zabrudzeń, powinna ona pozostać w wodzie przez kilka godzin. Następnie linkę cumowniczą należy przepłukać czystą wodą i wysuszyć. Nie zaleca się prania jej w pralce, gdyż w wyniku tarcia zwiększa się naprężenie mechaniczne.

Jakie środki ostrożności należy zachować przy obsłudze lin cumowniczych?

  • Stosowanie odzieży ochronnej
  • Sprawdzanie lin cumowniczych
  • Unikanie węzłów
  • Pewne i prawidłowe mocowanie liny
  • Unikanie przeciążeń
  • Odległość od silników i śrub napędowych
  • Odległość od innych łodzi i statków

Jakie są wymagania prawne dotyczące lin cumowniczych?

W zależności od kraju istnieją pewne wymagania prawne dotyczące lin cumowniczych na łodziach. Mogą one być na przykład uregulowane w Regulaminie lin cumowniczych. Dotyczą one między innymi tego, że liny cumownicze muszą mieć określoną siłę zrywającą i rozciągliwość oraz być wykonane z określonych materiałów. Ponadto istnieją przepisy dotyczące użytkowania, a więc liny cumownicze muszą być regularnie sprawdzane, wymieniane i prawidłowo mocowane.

Często zadawane pytania - FAQs

Do czego służy lina cumownicza?

Liny cumownicze są odpowiednie do cumowania łodzi do pomostu lub innych łodzi. Z pomocą liny cumowniczej łódź może pozostać spokojna i bezpieczna w miejscu postoju. Dobra lina cumownicza jest odporna nie tylko na wilgoć, wiatr i fale, ale także na promieniowanie UV. Powinna być również elastyczna, aby łódź nie wciskała się tak mocno w okucia.

Jak długo wytrzymują liny cumownicze?

Podobnie jak inne materiały, liny cumownicze nie są zaprojektowane tak, aby trwać wiecznie. Ich żywotność można jednak wydłużyć dzięki wysokiej jakości pielęgnacji, ale czynniki takie jak brud, sól, naprężenia mechaniczne i promieniowanie UV mogą skrócić ich żywotność.