10% zniżki | Tylko krótki czas | N10C2XH 10% zniżki | Tylko krótki czas | N10C2XH

Pokładowe toalety: Zalety i wady każdego systemu


Toalety pokładowe są nieodzownym elementem wyposażenia łodzi i mają kluczowe znaczenie dla dobrego samopoczucia na pełnym morzu. Toalety, które są skomplikowane w użyciu lub przeciekają, mogą znacznie zmniejszyć satysfakcję z rejsu łodzią. Nieprzyjemne mogą być nie tylko zapachy, ale także niebezpieczeństwo, że w ogóle nie będzie można skorzystać z toalety. Ludzie świeccy często wierzą w mit, że w przypadku toalet okrętowych produkty przemiany materii człowieka po spłukaniu spływają bezpośrednio do morza. Oczywiście nie zawsze tak jest. Raczej istnieje wiele rodzajów toalet pokładowych dostępnych dzisiaj, z których wszystkie oferują różne zalety i wady. Tutaj dowiesz się wszystkiego o różnych rodzajach toalet z wodą morską i o tym, jak używać każdej z nich.

Czym są toalety pokładowe?

Toaleta pokładowa opisuje urządzenia sanitarne znajdujące się na pokładzie pojazdów takich jak statki, samoloty, przyczepy kempingowe lub autokary. Pierwsze systemy były otwarte i odprowadzały odchody bezpośrednio do środowiska. Wraz ze wzrostem świadomości ekologicznej warianty otwarte zostały zastąpione systemami zamkniętymi, dzięki czemu zapewniona jest celowa utylizacja


NASZE NAJLEPSZE PRODUKTY

1 349,95 zł
1 349,95 zł

Jak działają toalety pokładowe?

Toaleta jest spłukiwana wodą morską lub pitną: do pompowania wody do miski można użyć pompy ręcznej lub elektrycznej. Ta sama pompa służy następnie do wypompowywania kału (do zbiornika lub na zewnątrz). Pompa ma podwójną funkcję: z jednej strony opróżnia ekskrementy, a z drugiej pełni rolę spłuczki z wodą do czyszczenia.

Jakie są rodzaje toalet pokładowych?

Standardem na większości łodzi jest mechaniczna toaleta pokładowa lub elektryczna toaleta pokładowa. Ponieważ obsługa tych dwóch form różni się, korzystanie z toalet na łodzi musi być wyjaśnione i/lub wytłumaczone przed rozpoczęciem rejsu.

Mechaniczna toaleta pokładowa

Ręczna toaleta pokładowa nie posiada konwencjonalnej spłuczki, jak toaleta w Twoim domu. Z boku toalety pokładowej znajduje się przełącznik do wypompowywania, kolejny przełącznik do spłukiwania oraz dźwignia pompy. 

 

Aby ludzkie odchody zostały wypompowane, przerzucamy przełącznik do wypompowywania i jednocześnie obsługujemy dźwignię pompy. Przerzucając dźwignię, wypompowuje się całą zawartość toalety. 

Dzięki dźwigni można jednocześnie spuścić wodę, aby spłukać kał. Jeśli następnie chcesz opróżnić muszlę klozetową, powinieneś ustawić przełącznik z powrotem w pozycji "pump down" i pompować ręcznie pięć razy. Po zablokowaniu dźwigni pompy toaleta pokładowa jest gotowa do kolejnej operacji.

Nasza oferta toalet elektrycznych

1 349,95 zł
1 349,95 zł

Elektryczna toaleta pokładowa:

Elektryczna toaleta pokładowa działa podobnie jak ręczna toaleta z wodą morską. Różnica polega na obsłudze: zamiast ręcznej pompki, pompowanie przejmuje system elektryczny. Dlatego w elektrycznej toalecie pokładowej nie ma dźwigni pompy, a jedynie dwa przełączniki do pompowania i spłukiwania. W dziedzinie toalet elektrycznych dla marynarzy istnieją różne modele, które różnią się pod względem komfortu.

 

1) Modele klasy podstawowej 

Elektryczne toalety morskie są dostępne na przykład jako podstawowe modele z pompą zanurzeniową. Toalety pokładowe z rozdrabniaczem mają zintegrowane zarówno pompy rozdrabniające jak i wirnikowe.

 

2) Elektryczna toaleta pokładowa w projekcie gospodarstwa domowego

Do tego dochodzą elektroniczne toalety pokładowe w standardowym wykonaniu domowym, dzięki czemu pompa jest już wbudowana w porcelanową miskę. Jednocześnie istnieje możliwość dodatkowego ocieplenia. Przy tej formie toalety elektrycznej zużycie wody i energii zależy od czasu spłukiwania. Jest to zależne od tego, jak długo wciśnięty jest przycisk spłukiwania.

 

3) Elektryczne toalety pokładowe w nowoczesnych wzorach. 

Najnowsze modele elektrycznych toalet pokładowych mają duże rozdrabniacze o średnicy od 80 do 120 milimetrów i cichy silnik. Poziom hałasu jest porównywalny ze standardową toaletą domową. Zużycie wody wynosi od 1,5 do 3 litrów na jedno spłukanie. Ponadto większość modeli można bez problemu stosować w połączeniu ze zbiornikiem na nieczystości.

Toalety chemiczne i toalety suche w naszej ofercie

Toalety chemiczne

Oprócz opisanych modeli można zdecydować się również na toalety chemiczne, które są uważane za idealne rozwiązanie dla małych łodzi o ograniczonej przestrzeni. Małe toalety pokładowe zajmują bardzo mało miejsca i nie wymagają ani zasilania, ani zewnętrznego zbiornika na wodę lub nieczystości. Jednak toaleta chemiczna jest polecana tylko na krótkie wycieczki, ponieważ jej pojemność jest ograniczona.

Jakie są zalety i wady każdej toalety pokładowej?

 

Każda toaleta pokładowa ma różne zalety i wady.

Zalety i wady ręcznych toalet pokładowych

Jedną z zalet mechanicznych toalet pokładowych, oprócz możliwości korzystania z nich bez prądu, jest to, że są ciche. Ponadto ręczne toalety pokładowe są niedrogie zarówno w zakupie, jak i pod względem kosztów eksploatacji. Konsumenci oszczędzają w ten sposób na energii elektrycznej i zakupie części zamiennych. Jeśli toalety na łodziach nie wymagają konserwacji, wykazują wysoki poziom niezawodności działania.

Wadą jest to, że korzystanie z ręcznej toalety pokładowej wymaga wyjaśnienia. Może to powodować problemy, zwłaszcza w przypadku dzieci. Dodatkowo zużycie wody jest niekontrolowane: wiele osób pompuje za dużo lub spłukuje za dużo wody, przez co zbiornik szybko się zapełnia. Uszczelki i zawory również wymagają regularnej konserwacji. Wreszcie, toaleta ma tendencję do szybkiego zapychania się.

Zalety i wady elektrycznych toalet pokładowych

Największą zaletą elektrycznej toalety pokładowej jest chyba łatwość jej obsługi: Nie ma potrzeby czasochłonnego pompowania mechanicznej toalety na łodzi, więc nie pompuje się więcej wody niż potrzeba. Oznacza to, że przy każdym spłukiwaniu toalety można zapewnić kontrolowane zużycie wody.


Elektryczne toalety pokładowe mają jednak także wady: z jednej strony ich stosowanie wiąże się z dużym zużyciem prądu, a z drugiej - pompa jest dość głośna. Hałas wytwarzany przez pompy rozdrabniające i wirowe może być w niektórych przypadkach bardzo ekstremalny i jest szczególnie niepokojący, gdy są używane w nocy. Cena zakupu jest znacznie wyższa niż w przypadku ręcznej toalety na pokładzie.

Na co należy zwrócić uwagę przy utylizacji ścieków na morzu?

Międzynarodowa Konwencja o zapobieganiu zanieczyszczaniu morza przez statki (MARPOL) reguluje kwestie odprowadzania ścieków ze statków. W związku z tym zrzucanie ścieków ze statków jest zasadniczo zabronione. W związku z tym ścieki i fekalia muszą być gromadzone w zbiorniku na ścieki lub pojemniku na fekalia i usuwane w porcie lub za pomocą specjalnych systemów odsysania fekaliów.

 

Każdy marynarz przed wyruszeniem w rejs powinien zapoznać się z odpowiednimi ustawami i przepisami. Na obszarach, gdzie dozwolone jest odprowadzanie ścieków, usuwanie musi odbywać się z prędkością co najmniej 4 węzłów (niezależnie od odległości od brzegu). Osoby chcące odbyć wycieczki wzdłuż wybrzeża powinny pozbyć się ścieków ze statku w porcie, korzystając z przewidzianego do tego celu systemu odprowadzania fekaliów.

Produkty do czyszczenia i konserwacji toalet pokładowych

Jak opróżnić toaletę pokładową?

 Toaleta pokładowa może być usuwana albo w specjalnej stacji portowej, albo na morzu (z dala od strefy 3 mil morskich). Opróżnianie w przepompowni portowej może być płatne. Usługodawca podłącza łódź do urządzenia ssącego i zajmuje się oczyszczaniem, jak również usuwaniem ścieków.

Opróżnianie na morzu zależy od położenia toalet i zbiornika na wodę w stosunku do linii wodnej:

  • Poniżej linii wodnej zastosowanie wymaga pompy odciekowej do ewakuacji wody przez wylot pokładowy.
  • W przypadku toalet pokładowych powyżej linii wodnej i zbiornika poniżej tej linii, zastosowanie wymaga pompy spustowej
  • Jeśli zbiornik jest poziomy, do odprowadzania ścieków musi być zastosowana pompa.
  • Jeśli zbiornik jest ustawiony pionowo i 50 cm powyżej linii wodnej, może być opróżniany grawitacyjnie.

Na co zwrócić uwagę podczas korzystania z toalety pokładowej?

Niezależnie od tego, czy wybierzesz ręczną czy elektryczną toaletę pokładową, powinieneś spłukiwać ją wodą pitną, aby uniknąć nadmiernego gromadzenia się zapachów. Jeśli tego nie zrobisz, spłucz pompą wody morskiej, aby woda była pobierana z morza i udostępniana do spłukiwania. Wyraźnie widać różnicę między wodą słoną a słodką. Dlatego warto zaufać swojemu zmysłowi węchu i zdecydować się na wariant z wodą pitną.

 

Pokładowe toalety mogą szybko się zapchać. Dlatego nigdy nie należy wrzucać do pokładowej toalety niczego innego niż papier toaletowy. Dodatkowo nie należy używać zbyt dużej ilości papieru. Ewentualnie można go wyrzucić do kosza na śmieci, aby zapobiec koniecznym naprawom.

Do opróżniania zbiornika na odchody nadaje się znajdująca się na pokładzie pompa do odchodów. Należy zwrócić uwagę na wymaganą wysokość i pojemność dostawy.

 

Jakie są najczęstsze błędy podczas korzystania z toalet pokładowych?

Najczęstsze błędy podczas korzystania z toalet pokładowych to:

  • Dźwignia nie została przekręcona
  • Zużywa się zbyt dużo papieru
  • Śmieci lub produkty sanitarne trafiają do toalety
  • Zbyt częste pompowanie lub płukanie
  • Ostre środki do czyszczenia toalet, które mogą uszkodzić pompę
  • Słona woda jest używana do płukania

Najczęściej zadawane pytania - FAQs

Jakie są nazwy dla toalet pokładowych?

Toalety pokładowe są również znane jako "toalety wodne", "toalety z wodą morską" lub "toalety na łodzi".

Czego nie wolno wyrzucać do toalet pokładowych?

W toaletach pokładowych dozwolone są wyłącznie odchody i papier toaletowy. W toaletach pokładowych nie wolno umieszczać śmieci ani artykułów higienicznych.