
Oilskins: wszystko, co musisz wiedzieć o odzieży żeglarskiej
Fascynacja żeglarstwem polega na niepowtarzalnych doświadczeniach na morzu, zawiązaniu przyjaźni i bliskości z naturą: przebywanie z innymi w bliskim otoczeniu przez wiele dni, przetrwanie słonecznych i burzliwych dni, spaja was na całe życie. Jednak potrzebna jest również odpowiednia odzież na różne warunki pogodowe. Odzież żeglarska musi być nie tylko oddychająca i wodoodporna, ale także odporna. Konwencjonalna odzież funkcyjna nie jest do tego wystarczająca. Dlaczego odpowiedni system warstwowy jest ważny podczas żeglowania, co to jest "oilskin" i jak znaleźć odpowiednią odzież żeglarską, dowiesz się tutaj.

Dlaczego sama skóra olejowa nie wystarczy?
Samo noszenie wodoodpornej odzieży żeglarskiej nie wystarczy, aby przygotować się do kolejnego rejsu. Odzież żeglarska powinna być zawsze wodoodporna i wiatroszczelna. Niestety nie ma czegoś takiego jak ciepła odzież żeglarska, dlatego trzeba łączyć różne elementy garderoby. Istnieją wprawdzie skóry olejowe wykonane z grubszego lub cieńszego materiału, ale nie mówi to nic o właściwościach termicznych. Często oddychalność odzieży jest czynnikiem decydującym o tym, czy zmarzniesz podczas żeglowania, czy nie. Jeśli wilgoć jest dobrze transportowana z dala od ciała, żaden marynarz nie musi już marznąć.
Jakiej odzieży żeglarskiej potrzebujesz?
Wybór odzieży żeglarskiej zawsze zależy od warunków i miejsc użytkowania. Przede wszystkim należy zadać sobie pytanie, czy potrzebujemy kompletnego stroju żeglarskiego, czy tylko kurtki żeglarskiej lub spodni.
Z reguły rozróżnia się odzież żeglarską do żeglugi przybrzeżnej (Coastal & Inshore), żeglugi morskiej (Ocean & Offshore) oraz żeglugi na regaty (Racing). Rodzaj żeglowania determinuje również odpowiednią odzież żeglarską.
Welche Segelbekleidung die richtige für Sie ist, hängt von folgenden Faktoren ab:
1) Basisschicht
Die erste Schicht der Bootsbekleidung sollte aus Funktionsunterwäsche bestehen. Diese Basisschicht ist auch als sogenannte „Baselayer“ bekannt und verfolgt das Ziel, Schweiß vom Körper abzuleiten. Baselayer bestehen oftmals aus Kunstfaser wie beispielsweise Polyester. Bei kalten Temperaturen ist eine wärmende Basisschicht mit bspw. Merinowolle empfehlenswert.
2) Mittelschicht
Die mittlere Schicht sorgt für Atmungsaktivität, Sonnenschutz und Wärmeisolation. Segler sprechen bei der Mittelschicht auch von „Midlayer“ oder einer Isolationsschicht. Diese soll die Feuchtigkeit der Basisschicht aufnehmen und gleichzeitig den Körper warm halten. Abhängig vom Klima kann die mittlere Schicht aus einem Pullover, T-Shirt, Langarm-Shirt oder einer Softshell- bzw. Fleecejacke bestehen. An heißen Tagen kann die mittlere Schicht auch als Außenschicht fungieren.
3) Außenschicht
Bei der Segelbekleidung besteht die letzte und dritte Schicht („Toplayer“) aus atmungsaktivem Ölzeug. Die Außenschicht dient nicht nur dem Feuchtigkeitstransport, sondern auch als Wetterschutz. Deshalb hat die Segelbekleidung verschweißte Nähte und wasserdichte Reißverschlüsse. Somit ist ein idealer Schutz gegen Nässe gewährleistet.
1) Swoboda poruszania się
Należy zwrócić uwagę na dopasowanie i swobodę ruchów, ponieważ zarówno zbyt ciasne, jak i zbyt luźne ubranie może być przeszkodą i przeszkadzać podczas żeglarskiego rejsu. Aby sprawdzić swobodę ruchu, wystarczy zgiąć kolana i obrócić górną część ciała, jak przy obsłudze wciągarki. W ten sposób zauważysz, czy możesz dobrze wykonywać wszystkie ruchy, czy też czujesz się ograniczony przez ubranie. Następnie można wstać i rozciągnąć się jak najdalej. Ubranie żeglarskie powinno być dopasowane zwłaszcza w ramionach, kolanach i pośladkach.
2) Korekty
Jednocześnie odzież łódź powinna być indywidualnie dopasowana do ciała. Szczególnie spodnie żeglarskie można dopasować do własnego obwodu pasa za pomocą pasków lub klamer. Podczas ich przymierzania należy sprawdzić, czy ubranie można założyć i wyregulować samodzielnie. W przypadku kurtek żeglarskich można zazwyczaj regulować dół za pomocą gumki, która chroni przed wodą i wiatrem. Nogawki i ramiona ubrań żeglarskich powinny dać się ściągnąć paskiem lub rzepem.


3) Rozmiar obroży
Kołnierz powinien być jak najbardziej szczelny, aby chronić przed wilgocią, wiatrem i zimnem. Niemniej jednak kołnierz powinien być wygodny i nie zwężający. Najlepiej, jeśli podczas przymierzania przetestujesz dopasowanie przy schowanym i podniesionym kapturze. Przy podniesionym kapturze nadal powinieneś móc swobodnie poruszać głową i widzieć wszystko.
4) Kieszenie w kurtce
Nie należy lekceważyć znaczenia takich dodatków jak kieszenie w kurtce żeglarskiej. Są one nie tylko przydatne jako schowek na przykład na chusteczki higieniczne, ale także ogrzewają dłonie w chłodne dni na morzu. Istnieją nawet kurtki żeglarskie ze specjalnie wyłożonymi w tym celu kieszeniami. Te jednak zawsze powinny być szczelne lub mieć drenaż podczas żeglowania.


Jak najlepiej dbać o skóry olejne i ubrania żeglarskie?
Przed praniem należy zwrócić uwagę na instrukcję pielęgnacji uszytej przez producenta i usunąć grube zabrudzenia pod bieżącą wodą. Należy również zamknąć wszystkie zamki błyskawiczne i rzepy oraz odpiąć kaptur od kołnierza. Dla odzieży żeglarskiej odpowiedni jest cykl prania tkanin łatwych w pielęgnacji w temperaturze 40 stopni Celsjusza z jak najmniejszą ilością detergentu.
Das sollten Sie bei der Pflege Ihres Ölzeugs vermeiden:
Häufig gestellte Fragen - FAQs
Was ist Ölzeug?
Ölzeug bezeichnet eine wasserdichte Schutzkleidung für Seeleute. Ölzeug gibt es für Herren und Damen gleichermaßen.
Warum sagt man Ölzeug?
Diese Segelbekleidung wurde ursprünglich aus einem Leinenstoff hergestellt und die Oberfläche mit Leinöl imprägniert.
Was zieht man unter Ölzeug an?
Unter dem Ölzeug trägt man Funktionsunterwäsche sowie T-Shirts, Pullover oder Fleece- und Softshelljacken.