Oilskins: wszystko, co musisz wiedzieć o odzieży żeglarskiej


Fascynacja żeglarstwem polega na niepowtarzalnych doświadczeniach na morzu, zawiązaniu przyjaźni i bliskości z naturą: przebywanie z innymi w bliskim otoczeniu przez wiele dni, przetrwanie słonecznych i burzliwych dni, spaja was na całe życie. Jednak potrzebna jest również odpowiednia odzież na różne warunki pogodowe. Odzież żeglarska musi być nie tylko oddychająca i wodoodporna, ale także odporna. Konwencjonalna odzież funkcyjna nie jest do tego wystarczająca. Dlaczego odpowiedni system warstwowy jest ważny podczas żeglowania, co to jest "oilskin" i jak znaleźć odpowiednią odzież żeglarską, dowiesz się tutaj.

Co to jest "skóra olejowa"?

Skóra olejowa tradycyjnie określa odzież ochronną noszoną przez marynarzy i odnosi się do wodoodpornej odzieży zewnętrznej.

Ale skąd się wzięła nazwa "skóra olejowa"?"

Ten szczególny rodzaj odzieży żeglarskiej był pierwotnie wykonany z tkaniny lnianej, której powierzchnia była następnie impregnowana olejem lnianym. Dzięki temu odzież stała się wodoodporna. Od połowy XIX wieku do uszczelniania tkanin lnianych stosuje się gumę. Aby odzież pozostała wodoodporna, należało ją stale retuszować olejem lub woskować. 

Dzięki wynalezieniu wulkanizacji można było wykonać wodoodporną odzież z gumową powłoką. Dziś oczywiście tradycyjna skóra olejna jest znacznie bardziej nowoczesna. Od XX wieku tkanina gumowana została zastąpiona przez syntetyczne tworzywa sztuczne, takie jak PCV. Obecnie większość tekstyliów dla marynarzy wykonana jest z nowoczesnych tkanin syntetycznych, takich jak Sympatex czy Gore-Tex. Mimo to stara nazwa "oilskin" jest nadal używana do odzieży wierzchniej dla żeglarstwa. Jednak współczesna odzież żeglarska ma niewiele wspólnego z tradycyjnymi skórami olejowymi.


Nasi najlepsi sprzedawcy: Kategoria Skóry olejowe

Dlaczego warto mieć skóry olejowe?

Skóry olejowe są idealne do przeciwdziałania ekstremalnym warunkom pogodowym na pełnym morzu i tym samym zapewniają optymalną ochronę podczas żeglugi.Odzież na każdą pogodę jest oddychająca i jednocześnie chroni przed wilgocią lub wiatrem. Dobre skóry olejowe potrafią wytrzymać wiele: Chroni przed zimnem i wiatrem, przed wilgocią i opryskami.


Dlaczego sama skóra olejowa nie wystarczy?

Samo noszenie wodoodpornej odzieży żeglarskiej nie wystarczy, aby przygotować się do kolejnego rejsu. Odzież żeglarska powinna być zawsze wodoodporna i wiatroszczelna. Niestety nie ma czegoś takiego jak ciepła odzież żeglarska, dlatego trzeba łączyć różne elementy garderoby. Istnieją wprawdzie skóry olejowe wykonane z grubszego lub cieńszego materiału, ale nie mówi to nic o właściwościach termicznych. Często oddychalność odzieży jest czynnikiem decydującym o tym, czy zmarzniesz podczas żeglowania, czy nie. Jeśli wilgoć jest dobrze transportowana z dala od ciała, żaden marynarz nie musi już marznąć.

Jakiej odzieży żeglarskiej potrzebujesz?

Wybór odzieży żeglarskiej zawsze zależy od warunków i miejsc użytkowania. Przede wszystkim należy zadać sobie pytanie, czy potrzebujemy kompletnego stroju żeglarskiego, czy tylko kurtki żeglarskiej lub spodni.

Z reguły rozróżnia się odzież żeglarską do żeglugi przybrzeżnej (Coastal & Inshore), żeglugi morskiej (Ocean & Offshore) oraz żeglugi na regaty (Racing). Rodzaj żeglowania determinuje również odpowiednią odzież żeglarską.

Welche Segelbekleidung die richtige für Sie ist, hängt von folgenden Faktoren ab:

 • Häufigkeit auf dem Wasser
 • Jahreszeit
 • Wetterbedingungen
 • Größe des Bootes
 • Art des Segelns: Einsteiger, gemütliche Fahrten oder sportliche Regatten
 • Persönliche Präferenz

Skóry olejowe na pełnym morzu

-22%
Bluza z kapturem - Musto
Od 389,95 zł 499,95 zł
-13%
Od 699,95 zł 799,95 zł
-24%
Buty pokładowe Dynamic Pro Lite- Musto
-20%
Od 439,95 zł 549,95 zł
-15%
Od 329,95 zł 389,95 zł
-28%
Buty żeglarskie - Windwater
Od 279,95 zł 389,95 zł
-17%
Buty żeglarskie Helly Hansen Henley
Od 570,00 zł 684,00 zł
-17%
-31%
Buty żeglarskie Lizard »Spin Boots« oddychające
-30%
Od 384,95 zł 549,95 zł
-21%
Od 219,95 zł 279,95 zł
-41%
Czapka z daszkiem - Helly Hansen
Od 99,95 zł 169,95 zł

Jakie właściwości musi spełniać odzież żeglarska?

Odzież żeglarska musi być wodoodporna, oddychająca i odporna. Odpowiednia odzież na pełnym morzu odprowadza wilgoć i chroni zarówno przed wiatrem, jak i wodą. Jednocześnie odzież żeglarska powinna umożliwiać odprowadzanie pary wodnej z ciała od wewnątrz. Ponadto ważna jest wygoda, aby można było czuć się dobrze w odzieży żeglarskiej. W końcu, aby żeglować fachowo, potrzebna jest swoboda ruchów.

Zasada trzech warstw: jak prawidłowo ubrać się na żeglowanie

Ponieważ żeglarstwo może być czasem spocone, zalecana jest odzież funkcyjna: Przejmuje ona ciągłe uwalnianie wilgoci i zapewnia przyjemny klimat ciała. Cebulowy wygląd sprawdził się zwłaszcza w przypadku aktywności na świeżym powietrzu. Łącząc różne warstwy odzieży, można elastycznie reagować na zmieniające się warunki pogodowe oraz na przemian na fazy aktywności fizycznej i relaksu.

 

 

Zasada 3 warstw składa się z:

1) Basisschicht

Die erste Schicht der Bootsbekleidung sollte aus Funktionsunterwäsche bestehen. Diese Basisschicht ist auch als sogenannte „Baselayer“ bekannt und verfolgt das Ziel, Schweiß vom Körper abzuleiten. Baselayer bestehen oftmals aus Kunstfaser wie beispielsweise Polyester. Bei kalten Temperaturen ist eine wärmende Basisschicht mit bspw. Merinowolle empfehlenswert.

2) Mittelschicht

Die mittlere Schicht sorgt für Atmungsaktivität, Sonnenschutz und Wärmeisolation. Segler sprechen bei der Mittelschicht auch von „Midlayer“ oder einer Isolationsschicht. Diese soll die Feuchtigkeit der Basisschicht aufnehmen und gleichzeitig den Körper warm halten. Abhängig vom Klima kann die mittlere Schicht aus einem Pullover, T-Shirt, Langarm-Shirt oder einer Softshell- bzw. Fleecejacke bestehen. An heißen Tagen kann die mittlere Schicht auch als Außenschicht fungieren.

3) Außenschicht

Bei der Segelbekleidung besteht die letzte und dritte Schicht („Toplayer“) aus atmungsaktivem Ölzeug. Die Außenschicht dient nicht nur dem Feuchtigkeitstransport, sondern auch als Wetterschutz. Deshalb hat die Segelbekleidung verschweißte Nähte und wasserdichte Reißverschlüsse. Somit ist ein idealer Schutz gegen Nässe gewährleistet.

Nasza oferta warstwy bazowej

Kosz na odbijacze
Od 609,95 zł

Nasza oferta warstwy pośredniej

Kosz na odbijacze
Od 609,95 zł

Na co zwrócić uwagę przy zakupie odzieży żeglarskiej?

Przymierzając odzież żeglarską, należy pamiętać o kilku rzeczach:

1) Swoboda poruszania się

Należy zwrócić uwagę na dopasowanie i swobodę ruchów, ponieważ zarówno zbyt ciasne, jak i zbyt luźne ubranie może być przeszkodą i przeszkadzać podczas żeglarskiego rejsu. Aby sprawdzić swobodę ruchu, wystarczy zgiąć kolana i obrócić górną część ciała, jak przy obsłudze wciągarki. W ten sposób zauważysz, czy możesz dobrze wykonywać wszystkie ruchy, czy też czujesz się ograniczony przez ubranie. Następnie można wstać i rozciągnąć się jak najdalej. Ubranie żeglarskie powinno być dopasowane zwłaszcza w ramionach, kolanach i pośladkach.

2) Korekty

Jednocześnie odzież łódź powinna być indywidualnie dopasowana do ciała. Szczególnie spodnie żeglarskie można dopasować do własnego obwodu pasa za pomocą pasków lub klamer. Podczas ich przymierzania należy sprawdzić, czy ubranie można założyć i wyregulować samodzielnie. W przypadku kurtek żeglarskich można zazwyczaj regulować dół za pomocą gumki, która chroni przed wodą i wiatrem. Nogawki i ramiona ubrań żeglarskich powinny dać się ściągnąć paskiem lub rzepem.

3) Rozmiar obroży

Kołnierz powinien być jak najbardziej szczelny, aby chronić przed wilgocią, wiatrem i zimnem. Niemniej jednak kołnierz powinien być wygodny i nie zwężający. Najlepiej, jeśli podczas przymierzania przetestujesz dopasowanie przy schowanym i podniesionym kapturze. Przy podniesionym kapturze nadal powinieneś móc swobodnie poruszać głową i widzieć wszystko.

4) Kieszenie w kurtce

Nie należy lekceważyć znaczenia takich dodatków jak kieszenie w kurtce żeglarskiej. Są one nie tylko przydatne jako schowek na przykład na chusteczki higieniczne, ale także ogrzewają dłonie w chłodne dni na morzu. Istnieją nawet kurtki żeglarskie ze specjalnie wyłożonymi w tym celu kieszeniami. Te jednak zawsze powinny być szczelne lub mieć drenaż podczas żeglowania.

Jak najlepiej dbać o skóry olejne i ubrania żeglarskie?

Przed praniem należy zwrócić uwagę na instrukcję pielęgnacji uszytej przez producenta i usunąć grube zabrudzenia pod bieżącą wodą. Należy również zamknąć wszystkie zamki błyskawiczne i rzepy oraz odpiąć kaptur od kołnierza. Dla odzieży żeglarskiej odpowiedni jest cykl prania tkanin łatwych w pielęgnacji w temperaturze 40 stopni Celsjusza z jak najmniejszą ilością detergentu.

Das sollten Sie bei der Pflege Ihres Ölzeugs vermeiden:

 • Waschmittel mit Füllstoffen, hohem Seifenanteil oder Duftstoffen
 • Weichspüler oder Bleiche
 • Bügeln
 • Chemische Reinigung

Häufig gestellte Fragen - FAQs

Was ist Ölzeug?

Ölzeug bezeichnet eine wasserdichte Schutzkleidung für Seeleute. Ölzeug gibt es für Herren und Damen gleichermaßen.

Warum sagt man Ölzeug?

Diese Segelbekleidung wurde ursprünglich aus einem Leinenstoff hergestellt und die Oberfläche mit Leinöl imprägniert.

Was zieht man unter Ölzeug an?

Unter dem Ölzeug trägt man Funktionsunterwäsche sowie T-Shirts, Pullover oder Fleece- und Softshelljacken.

Zapisz się do newslettera i zaoszczędź 25 zł

Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i korzystaj z:

 • ekskluzywne kampanie rabatowe
 • atrakcyjne oferty marek
 • najnowsze wiadomości i trendy