Wszystko, co musisz wiedzieć o akumulatorach do łodzi


Po mroźnych zimowych miesiącach, każdej wiosny rozpoczyna się nowy sezon żeglarski! Zanim jednak wyruszysz w rejs, łódź powinna zostać poddana konserwacji i upiększeniu. Zima to zatem odpowiedni czas na zaplanowanie, zamówienie i montaż nowych zakupów. Dotyczy to np. nowych baterii, które z czasem mogły stracić moc. Ale czym w ogóle są akumulatory do łodzi, jakie są ich różne rodzaje i jaki akumulator potrzebujesz do własnej łodzi? Wszystkie odpowiedzi są tutaj. 

Topseller in der Kategorie Bootsbatterie

-30%
Akumulator Vetus SMF 60-145 Ah
Od 579,95 zł 829,95 zł

Jakie są rodzaje akumulatorów do łodzi?

Istnieje kilka rodzajów akumulatorów do łodzi, które mają różne zalety i wady. Przedstawiamy Państwu warianty w sposób bardziej szczegółowy:

  • Akumulatory mokre kwasowo-ołowiowe
  • Akumulatory żelowe
  • Akumulatory AGM
  • Akumulatory litowe

Zalety i wady mokrych akumulatorów kwasowo-ołowiowych

Zalety

Akumulatory mokre kwasowo-ołowiowe są uważane za niedrogie akumulatory do stosowania na łodziach. Akumulatory są bezobsługowe i można je bez problemu zamontować nawet wtedy, gdy łódź znajduje się pod większym kątem. Dzięki temu nadają się one szczególnie do jachtów żaglowych. Mokre akumulatory kwasowo-ołowiowe mogą zapewnić ciągłe zasilanie, jak również krótkie i wysokie oddawanie energii w procesie rozruchu.

Wady

Nie należy ich jednak przechowywać przez dłuższy czas bez ładowania podtrzymującego. W przypadku instalacji należy pamiętać, że podczas użytkowania i w trakcie ładowania powstają gazy, które wydostają się z zaworu. Dlatego mokre akumulatory kwasowo-ołowiowe powinny być zawsze przechowywane w dobrze wentylowanych miejscach i nie nadają się do wąskich lub słabo wentylowanych skrzynek.

Zalety i wady akumulatorów żelowych

Zalety

Akumulatory żelowe są podobne do akumulatorów mokrych kwasowo-ołowiowych, ale są traktowane zagęszczaczem, aby nadać im formę żelu. Oznacza to, że nie mogą one przeciekać i mogą być używane w dowolnym miejscu na pokładzie - z wyjątkiem nad głową. Akumulatory mają wysoki opór wewnętrzny, dzięki czemu mogą być przechowywane przez pewien czas bez ładowania.

Wady

Ale znowu, baterie nie powinny być głęboko rozładowane, ponieważ może to spowodować ich uszkodzenie. Akumulatory żelowe są często stosowane jako akumulatory serwisowe dla układu elektrycznego pojazdu i jego odbiorników. Nie nadają się jako akumulatory silnikowe, ponieważ nie są szczególnie dobre w dostarczaniu krótkich lub wysokich prądów. Dlatego akumulatory żelowe raczej nie powinny być stosowane jako akumulatory silnikowe.

Zalety i wady akumulatorów AGM

Zalety

"Absorbent Glass Matt" oznacza, że kwas jest wchłaniany i wiązany w runie szklanym. Akumulatory AGM zadomowiły się na łodziach, ponieważ łączą wszystkie zalety akumulatorów żelowych i kwasowo-ołowiowych. Dlatego akumulatory AGM mogą być instalowane w każdej pozycji, są bezobsługowe i odporne na wstrząsy.. Jednocześnie prawie się nie rozładowują, a proces ładowania przebiega bardzo szybko.. W przeciwieństwie do akumulatorów kwasowo-ołowiowych lub żelowych, akumulatory AGM mogą być rozładowywane głębiej. Ponadto popularny akumulator do łodzi doskonale sprawdza się zarówno jako akumulator rozruchowy, jak i akumulator konsumencki. Ponieważ akumulatory AGM zapewniają ciągłą moc aż do głębokiego rozładowania do 50 procent, można je stosować również w napędach elektrycznych.

Wady

Jeśli choć raz chcesz rozładować akumulatory AGM powyżej 50 procent, musisz liczyć się z tym, że znacznie skróci to ich żywotność. Rozładowanie powyżej 80 procent prowadzi nawet do śmierci baterii.

Zalety i wady baterii litowych

Zalety

Najdroższym, ale jednocześnie i najlepszym rozwiązaniem, są baterie litowe. Baterie litowe są nie tylko niezwykle lekkie, ale także charakteryzują się dużą gęstością energii i niezwykle dużą pojemnością. Napięcie wyjściowe prawie wcale nie spada, nawet gdy poziom naładowania jest niski. Jednocześnie baterie litowe mogą być szybko ładowane i są szczególnie popularne w nowoczesnych łodziach elektrycznych. Możesz w pełni naładować baterię litową w ciągu zaledwie jednej do dwóch godzin.

Wady

Jednak nawet te wysokiej jakości i drogie baterie mogą ulec uszkodzeniu w wyniku przepięcia lub głębokiego rozładowania. Dlatego też producenci instalują systemy zarządzania akumulatorami (BMS) w celu ochrony przed błędami aplikacji, a także zwarciami. Ponadto stale mierzą one prądy ładowania, stan i temperaturę akumulatora.

Jaki akumulator do silnika zaburtowego?

To, jaki akumulator będzie odpowiedni do silnika zaburtowego, zależy zawsze od marki, wielkości, typu, a także od poboru mocy silnika elektrycznego. Ważnymi czynnikami przy wyborze baterii są:

 

  • Pożądany czas prowadzenia pojazdu
  • Waga baterii
  • Łatwość obsługi
  • Takie samo napięcie nominalne silnika i akumulatora

 

Jako źródło energii sprawdzają się akumulatory takie jak kwasowo-ołowiowe, AGM czy litowe. Zwłaszcza te drugie mają większą moc, są lekkie i szybko się ładują. Jednocześnie można je bez problemu używać w stanie częściowo naładowanym. W przypadku akumulatorów litowych istnieje również możliwość ładowania akumulatora za pomocą technologii solarnej, dzięki czemu eksploatacja łodzi jest jeszcze bardziej ekonomiczna.

Jakie cechy muszą mieć akumulatory do łodzi?

W porównaniu z konwencjonalnymi akumulatorami, akumulatory do łodzi są zaprojektowane z myślą o zmieniających się wymaganiach na pełnym morzu i charakteryzują się np. niskim poziomem samorozładowania. Jest to szczególnie przydatne w miesiącach zimowych, gdyż w tym czasie nie zawsze można naładować akumulatory.

Akumulator do silnika łodzi powinien mieć takie cechy:

Pojemność: Pojemność akumulatorów do łodzi jest mierzona w amperogodzinach i wskazuje ilość ładunku elektrycznego, który akumulator może przechowywać.

Moc obciążenia (W) x czas pracy (h) /
napięcie akumulatora (V) = pojemność (Ah)

Prąd zimnego startu: wartość ta wskazuje maksymalny prąd, jaki akumulator może dostarczyć przez trzydzieści sekund w temperaturze do -18 stopni Celsjusza. 

Pojemność rezerwowa: Pojemność rezerwowa wskazuje, przez ile jeszcze minut akumulator może dostarczyć wystarczającą ilość prądu bez spadku poniżej wymaganego poziomu napięcia na łodzi.

Jak długo działa akumulator do łodzi?

Wysokiej jakości akumulatory do łodzi mogą wytrzymać nawet dziesięć lat. Jednak średnio należy oczekiwać, że będą one trwały około trzech do pięciu lat.

Ładowarki

Na co należy zwrócić uwagę przy pielęgnacji i użytkowaniu akumulatorów do łodzi?

Podczas użytkowania i dbania o akumulatory silników elektrycznych na łodzi należy zwrócić uwagę na następujące rzeczy:

Przechowywanie

Akumulatorów do łodzi nie należy ładować i pozostawiać na pokładzie, a lepiej je usunąć lub przynajmniej odłączyć. Dzięki temu można mieć pewność, że żaden odbiorca nie pobiera jeszcze prądu z baterii. Podczas wyjmowania i odłączania akumulatora należy zawsze najpierw odłączyć zacisk ujemny. Najlepiej jest wyjąć baterię i przechowywać ją w miejscu, które nie jest zbyt ciepłe. Idealne są pomieszczenia piwniczne we własnym domu o temperaturze około dziesięciu stopni Celsjusza.

Ładowanie akumulatora

Przed wyjęciem baterii powinna być ona w pełni naładowana. Z reguły w przypadku tak zwanego "trickle charge", akumulatory powinny być podłączone do prostownika i naładowane do 100 procent przynajmniej raz na trzy miesiące w okresie zimowym. Dzięki temu pojemność jest zachowana. Przed powrotem na pokład należy również naładować akumulator morski do 100 procent.

 

Specjalna funkcja dla baterii litowych: Baterie litowe powinny mieć stan naładowania od 20 do 40 procent i być przechowywane w temperaturze od 5 do 15 stopni Celsjusza. Niektóre baterie litowe można również łatwo dezaktywować za pomocą systemu zarządzania baterią (BMS), jeśli nie są już używane w zimie.

Batteriemonitore

869,95 zł
Od 143,95 zł

Często zadawane pytania - FAQs

Co to jest akumulator do łodzi?

Akumulator do łodzi został opracowany specjalnie dla łodzi i znacznie różni się od innych akumulatorów: Można go zamontować w dowolnym miejscu i nieprzerwanie zasilać łódź przez dłuższy czas.

Jak inaczej nazywane są akumulatory do łodzi?

Akumulatory do łodzi są również znane jako "akumulatory morskie" lub "akumulatory pokładowe".